Windermere International Championships

The Windermere International Championships were a quadrennial series of races held on Lake Windermere, England. Organized by the British Long Distance Swimming Association from 1966-1990, the event attracted elite international fields with many swimmers who also competed on the professional WPMSF circuit.

Route Swims Fastest
Fellfoot to Waterhead 15 Bob Walter - 05:11:09 (1966)
Bowness-Fellfoot-Waterhead 90 Mary Beth Colpo - 06:10:33 (1978)

See also:

Windermere International Championships route

1966 Aug 6

Fellfoot to Waterhead (16.9 km)

Windermere International Championships results - 1966
Place Name Gender Age Nation Time
1 Bob Walter M 05:11:09
2 Elaine Gray F 05:18:40
3 Geoffrey Lake M 05:26:21
4 Rob Gruppelaar M 05:28:00
5 Barry Watson M 27 05:28:16
6 Kevin Murphy M 17 05:38:23
7 Norman Trusty M 06:00:29
8 Cornelis Haagendoorn M 06:05:12
9 Kendall Mellor M 06:16:08
10 Angus Smith M 06:31:27
11 Philip Gollop M 06:45:29
12 Christina Genge F 06:59:03
13 Mair Leonard F 08:37:26
14 Robert McCaughey M 08:42:50
15 John Earls M 09:06:54

1970 Aug 8

Bowness-Fellfoot-Waterhead (26.5 km)

Windermere International Championships results - 1970
Place Name Gender Age Nation Time
1 Michael Read M 29 07:35:00
2 A.S. van der Veekin F 07:56:01
3 Jan Visser M 08:03:08
4 Tadeusz Mazur M 08:35:00
5 Lawrence Burke M 09:01:42
6 Linda Nightingale F 09:50:00
7 Mervyn Sharp M 21 10:07:58
8 Colin Procto M 10:12:00
9 Francis Allen M 10:29:09
10 Christopher Carter M 20-21 10:45:10
11 Robert McNae M 10:46:35
12 Carol Jeffs F 11:50:00
13 Ivor Sutton M 15:15:00

1974 Aug 3

Bowness-Fellfoot-Waterhead (26.5 km)

Windermere International Championships results - 1974
Place Name Gender Age Nation Time
1 Piet Stegink M 06:25:00
2 I Moustafa M 06:40:30
3 M Amin M 06:40:30
4 Hans Prins M 06:44:00
5 Lottie ten Veen F 06:45:00
6 Valerie Taylor F 07:03:00
7 D Khatou M 07:05:00
8 J Cabanes M 07:07:00
9 Michael Read M 33 07:08:00
10 Christopher Carter M 24-25 07:19:00
11 Kevin Murphy M 25 07:21:00
12 Kenneth Brewer M 07:27:00
13 James Hamish Winter M 07:28:00
14 Francis Allen M 07:28:00
15 Gihan Ismail F 07:29:00
16 Eira Davies F 07:29:30
17 Ian Reid M 15-16 07:35:00
18 Norman Trusty M 07:41:00
19 Suzanne Lodge F 08:32:00

1978 Aug 5

Bowness-Fellfoot-Waterhead (26.5 km)

Windermere International Championships results - 1978
Place Name Gender Age Nation Time
1 Mary Beth Colpo F 06:10:33
2 Penny Lee Dean F 23 06:21:02
3 Rudy Willems M 06:45:31
4 Mohamed El Messery M 19-20 06:52:17
5 Ton Brouwer M 06:55:20
6 Al Sayed Faker M 06:56:41
7 Irene van der Laan F 17 06:59:42
8 Alawi Mohammed Makki Al-Ibrahim M 07:06:53
9 Mohamed Hassen Khalil M 07:40:30
10 Yahia Zakria Al-Sattey M 07:42:44
11 Robert Sherburn M 07:46:49
12 Alison Roberts F 08:07:56
13 Joke van Staveren F 08:15:53
14 Sal Minty-Gravett F 21 08:16:26
15 Linda Devereux F 08:51:47
16 Peter Stephens M 08:53:04
17 Jane Luscombe F 09:05:06
18 Michael Read M 37 09:27:18
19 Ian Reid M 19-20 09:35:59

1982 Aug 7

Bowness-Fellfoot-Waterhead (26.5 km)

Windermere International Championships results - 1982
Place Name Gender Age Nation Time
1 Steven Munatones M 20 06:11:45
2 Irene van der Laan F 21 06:30:06
3 Karen Toole F 06:34:42
4 Ton Brouwer M 06:48:46
5 Cindy Pattersen F 06:50:40
6 Irena Holeniewska F 06:54:10
7 Elizabeth Horner F 16-17 06:55:12
8 Stephen Dockery M 07:19:06
9 Osama El Shazly M 07:19:52
10 David Morgan M 07:20:24
11 Vera Zeitzen F 07:25:06
12 Linda Hargreaves F 24-25 07:44:50
13 Martin Richards M 07:48:09
14 Saleh Mandour M 28-29 07:52:07
15 Sara Adual Aziz F 08:16:35
16 Julie Bradshaw F 18-19 08:28:34
17 Deborah Banks F 08:53:57
18 Bruce Beckett M 08:54:12
19 James Hamish Winter M 09:00:50
20 Michael Read M 41 09:19:00
21 Kevin McIntosh M 10:00:20
22 Cristos Fessas M 10:20:12

1986 Aug 9

Bowness-Fellfoot-Waterhead (26.5 km)

Windermere International Championships results - 1986
Place Name Gender Age Nation Time
1 Marc Newman M 17 06:22:06
2 Alexa Reetz F 06:42:00
3 Mahmoud Mohamed Nayel M 06:47:29
4 Ton Brouwer M 06:55:47
5 Gizella Szlavitsek F 07:07:10
6 Bridget Young F 21 07:11:46
7 Nathalie Patenaude F 19-20 07:16:27
8 Alison Streeter F 21 07:22:58
9 Monique Singer F 07:29:53
10 Helen Perry F 07:56:30
11 David Morgan M 08:15:57
12 Alman Mohamed El Reedy M 08:32:15
13 Alison Roberts F 08:33:13
14 John York M 25 08:51:55
15 Phillip Reed M 08:52:54
16 Grainne Gunn F 16-17 09:04:02
17 Margaret Kidd F 10:04:44

Back to main Events page